Topbaş açıkladı; Her mahalleye geliyor!

7 March 2015
201 kez görüntülendi

Topbaş açıkladı; Her mahalleye geliyor!

Her araç için “otopark tapusu” olacak. Bu tapuyu maliyetine alacak olanlar aracı varsa kullanacak, yoksa işletebilecek..

HER MAHALLEYE BİR OTOPARK

İstanbul’un en büyük sorunlarından birisi olan otopark sorunu için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin dev bir projeyi hayata geçirmeye hazırlandığı ortaya çıktı. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun New York temaslarına eşlik eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, dev otopark projesinin detaylarını

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile New York’ta yoğun kar altında yaptığı sohbet sırasında anlattı.

İstabbul’un otopark sorununu çözeceğiz

Topbaş, İstanbul’un otopark sorununu çözeceğiz” diyerek İstanbul için planladıkları dev projeye dair bilgi verdi.

Topbaş’ın anlattığı projeye göre; İstanbul’da ilk etapta metronun gittiği mahallelerde ve kendi otoparkı olmayan sitelerin bulunduğu belirlenen bölgelere boş arazi varsa alınacak ve buraya o mahallede kaç “hane” varsa o kadar aracın gireceği bir otopark inşa edilecek. Otopark hazinenin boş arazisi varsa oraya inşa edilecek eğer yoksa ise özel arazi satın alınacak.

Otopark tapusu 15 bin TL olacak 

Mahallede terk edilmiş bir bina varsa otopark için bunun satın alınması yoluna da gidilebilecek. İlk taslak hesaplamalara göre otoparktaki her araç yeri 15 bin liraya satılacak. Örneğin 100 araçlık bir otopark 15 bin liradan toplamda 1.5 milyon  bir rakama satılmış olacak. Bu bedel de inşaat bedelini karşılayacak. Her haneye bir “otopark tapusu” verilecek. Evi olanların bir de o mahallede otopark tapusu olacak. Mahalleli aracı varsa aracını buraya bırakacak, yoksa bu otoparkı işletme seçeneğini de kullanabilecek.

Çalışma yapılıyor

Dev otopark projesi için bazı bölgelerde pilot alanlar da tespit edildiği öğrenildi. Birkaç maddelik yasal düzenleme yapılmasıyla projeyi İstanbul Büyükşehir Belediyesi hayata geçirecek ve İstanbul’un otopark problemi de projenin yaygınlaşması ile yıllar içinde ortadan kalkmış olacak. Topbaş, “Tapu yöntemi ile bu sorunun çözümünü bulacağız” dedi.

Milliyet

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.